אז למה בעצם משחקי תפקידים חיים?

קטגוריות: , ,

עמוק בתוך השמונים, כאשר הגיחו משחקי המחשב, הם היו מיועדים לשולי השוליים, לחנונים שבחנונים. צריך להשקיע הרבה מאד דמיון ולא מעט מסירות נפש כדי להסתכל על מסך עם מאתיים פיקסלים בשמונה צבעים ושורה של סטטיסטיקות, ולהרגיש את עצמך קוטל אורקים במכרות מוריה או מטיס חללית בין כוכבים אלמוניים.

והנה, אחרי שלושים שנה של התפתחות טכנולוגית ומכוונת – אנשים יושבים מול אותו מסך, מקישים כמעט על אותה המקלדת, אבל דרישות הסף כבר לא גבוהות כל כך. כל אחד יכול לחוות את עצמו כטייס חלל או לוחם אמיץ. הטכנולוגיה מחליפה את השקעה מצד המשתמש. משחקי המחשב הפכו להיות מקטע למתכנתים לדבר של כולם.

משחקי תפקידים נמצאים בפתחה של מהפכה זו.

באותן שנות השמונים היו חבר'ה שרצו לשחק אבירים וקוסמים בעולמות פנטזיה. הם יצאו לחורשה הקרובה לביתם, לבשו כמה וילונות ומפות שולחן, לקחו מקלות מטאטא לתפקיד חרבות, שקיות אורז לתפקיד כדורי אש והשקיעו את הנשמה שלהם כדי לצאת ממגבלותיו של העולם, ליצור לעצמם סיפור. אף אחד לא ממש ידע מה צריך לעשות בשביל זה, והיה להם משמעותית פחות מפיקסלים על המסך. אבל הייתה התלהבות, היה אמון ורצון נואש כמעט לשחק ביחד. והם הצליחו והגיעו לעולמות מופלאים.

מאז השתכללנו. בהפקה, בתכנון, בהנגשה. המסע לעולמות אחרים יכול להיות קשה ומפרך, נכון, אבל גם פה הטכנולוגיה השתנתה. כיום אנחנו יכולים להביא את העולמות לפה.

למען האמת, אנחנו רק מגשימים חזון.

הסופר הבריטי ג'"ק צ'סטרטון הקדים את זמנו בתחומים רבים. כבר ב1905, למשל, ב"מועדון המקצועות המשונים", הוא תיאר חברת לארפים בשם "הסוכנות להרפתקה ורומנטיקה" (שם מעולה, אגב, ממש שקלנו לעשות לו מחווה ולגנוב), שמייסדה מתאר את השליחות שלהם במילים הבאות:

"אנו מאמינים שמלאכתנו היא מלאכה אצילית", אמר נורת'הובר בחמימות. "הבנו מזמן שאין דבר מצער יותר בחיים המודרניים מאשר העובדה שהאדם המודרני נאלץ לחפש את כל קיומו האמנותי במצב ישיבה. אם הוא רוצה להתעופף אל ממלכת הפיות – הוא קורא ספר; אם הוא רוצה להסתער אל לב קרב – הוא קורא ספר; אם הוא רוצה להמריא לשחקים – הוא קורא ספר; אם הוא רוצה להחליק במורד התרנים – הוא קורא ספר. אנחנו מציעים לו את העולמות האלה, אבל בו בזמן גם מספקים לו התעמלות, את הצורך לדלג מקיר לקיר, להלחם בג'נטלמנים משונים, להמלט מרודפיו במורד רחובות ארוכים – כל אלה פעילויות בריאות ומהנות. אנחנו מציעים לו הבזק מאותו עולם של שחר, של רובין הוד ושל אבירי הדרך, כאשר משחק אחד אדיר שוחק תחת שמי פליאה. אנו מציעים לו חזרה את ילדותו, אותו זמן דמוי-אלים בו אפשר היה לגלם סיפורים, להיות גיבורינו לעצמנו, ובה בעת לרקוד ולחלום".

אנחנו ב"סמבטיון" מתייחסים לספרים בחיבה יתרה, ואפילו למסכים שהחליפו אותם בימינו. אבל הצורך הקיומי להרפתקאות שאינן מתרחשת בישיבה רק הלך וגבר מאז, ואנחנו שמחים ומתרגשים להציע לכם – בדיוק הרפתקאות כאלה.

גלילה למעלה